Tatlandırıcılar nasıl kilo kaybını destekler?

Uzun dönem kilo kaybında en önemli nokta ideal kabul ettiğiniz düzeye ulaşıncaya kadar vücut ağırlığınızı sürekli olarak düşürmektir. Bu kalori hesaplayarak ve düzenli egzersiz yaparak sağlanabilir. Gerçi, tatlandırıcılar size zayıf bir vücut garanti etmese de her gün tükettiğiniz kalori sayısını aşağı çekmeye yardımcı olabilirler. Vücut ihtiyaçlarından daha fazla kalori tüketen insanlar kaçınılmaz bir şekilde günden güne, haftadan haftaya veya yıldan yıla kilo alırlar.

Neden tatlandırıcı kullanan insanlar formlarını korumada daha başarılıdırlar?

Eğer yaşam tarzınıza uygun olmayan bir diyet seçerseniz er ya da geç yeniden eski durumunuza dönersiniz. Hermesetas ürünlerini kullanarak tatlılardan vazgeçmeksizin kilonuzu başarıyla kontrol edip formunuzu koruyabilirsiniz. Uzun dönem çalışmalar tatlandırıcı ve tatlandırıcılarla hazırlanmış yiyecekleri kullanan kişilerin sadece istedikleri forma ulaşmakta değil aynı zamanda bu formu korumaya yardımcı olduğunu ispatlamıştır. Aynı diyet ve egzersiz programını uygulayan ancak düşük kalorili ürünler kullanmayan kişiler sonradan formlarını korumakta güçlük çekmişlerdir.

Tatlandırıcılar neden açlık duygusunu uyandırmaz?

Sakarin ve Sukraloz içerikleri, tat veren fakat herhangi bir kalori olmayan ve vücut tarafından salgılandıklarından dolayı metabolizma üzerinde yan etkisi olmayan organik bileşimlerdir. Hiç birinin metabolizma, insülin sekresyonu veya kan şekeri düzeyleri üzerinde herhangi bir etkileri yoktur. İşte bu nedenle de, şekerin aksine tatlandırıcılar açlık duygusu uyandırmazlar.

Tatlandırıcılar kanserojen mi?

Siklamatın farelerin mesanelerinde kansere neden olduğu şüphesi 1970'li yıllarda yapılan ancak sonradan tamamen yanlış olduğu saptanan bir araştırmaya dayanmaktadır. Gerçekte mümkün olamayacak bir şekilde düzenlenen bir çalışmaya göre, fareler günde yaklaşık 4.000 tablete karşılık (veya yaklaşık 20 kg şeker) olacak şekilde çok aşırı miktarlarda tatlandırıcılar ile beslenmişlerdir. Daha sonra Amerika başta olmak üzere birçok ülkede yapılan çalışmalar ile 1970 yılında yapılan bu çalışma tamamıyla çürütülmüştür. Dolayısıyla tatlandırıcıların kanserojen olduğu konusundaki tüm kuşkular bu yoğun ve geniş çaplı araştırmalar sonucunda giderilmiştir. İnsanlarda 100 yıllık güvenli bir kullanıma sahip sakarin ve güvenirliği 100'den fazla deney ile onaylanmış sukraloz içeren tatlandırıcılar endişe duyulmadan güvenle kullanılabilir.

Tatlandırıcılar neden bu kadar güvenlidir?

Tatlandırıcılar dünyada en çok üzerinde araştırmalar yapılan katkı maddelerinden biridir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) yapılan araştırmalara dayanarak yiyecek katkı maddeleri için ADI ( Acceptable Daily Intake = Kabul Edilebilir Günlük miktar) değerlerini, test edilip zararsız olduğu kanatlanmış günlük oranları belirlemekte ve daha da güvenli olması için 100'e bölmektedir. Bu şekilde, kişilerin tüm yaşamları boyunca günlük olarak güvenle tüketebileceği vücut ağırlığının her bir kilogramı başına veya ADI değerleri bulunur. (yaklaşık 70 kg ağırlıktaki bir kişiye göre hesaplanmış ADI değerleri)

ADI DEĞERLERİ (Kabul edilebilir günlük miktar)
Hermesetas Klasik Tatlandırıcı 28 tablet
Hermesetas Sucrasweet 140 tablet

Hamileler ve çocuklar tatlandırıcı kullanabilirler mi?

Tatlandırıcıların kullanımı hamileler ve çocuklar için güvenlidir. Ancak, her ne kadar zararlı etkileri yoksa da yeni doğanlar ve çok küçük çocuklar tatlandırıcı kullanmamalıdır. Yetişkinlerin ve özellikle çocukların dengeli bir diyete ihtiyaçları olduğundan ne tatlandırıcılar ne de diğer gıda maddelerinin çok aşırı miktarlarda tüketimi önerilmemektedir.

En iyi tatlandırıcı hangisidir?

Her tatlandırıcının kendine özgü bir tadı vardır. En iyi öneri, çeşitli tatlandırıcıları deneyerek damak tadınıza, tatlı zevkinize en uygun olanı bulmanızdır. Tatlandırıcıların kombinasyonları kahve ve çayda en iyi ve tatlı sonuçları sağlarlar zira değişik tatlılar birbirlerine daha iyi uyum sağlayabilir. Ancak kişisel zevk ve tercihler tatlandırıcı seçimini belirler.

Tatlandırıcılar diş çürümesine yol açar mı?

Güzel dişler ve parlak bir gülüş kendimizi beğenilir ve güvenli hissetmek için önemli faktörlerdir. Ancak şeker ve karbonhidrat içeren yiyecekler yediğimizde, ağız içindeki pH düşerek dişlerimizi risk altına sokan asit üretmektedir. Diş çürüme riskini azaltmak için şeker içerek içecek ve yiyecekler yerine ağız pH'ını değiştirmeyen ve diş çürümelerine neden olmayan tatlandırıcılar önerilmektedir. Tatlandırıcılar ağızdaki bakterilerle asite dönüşmediğinden, diş çürümelerine de neden olmazlar.